Ambjørn Happy, Kulturnyt.net
5. oktober 2023.
Byens internationale dansescene, Bora Bora, fortsætter sin markante udvikling på kontoret. Nu har man oprettet en ny stilling, og får en kommerciel chef ind i huset.
Karin Buhl Slæggerup, hvad skal du lave som kommerciel chef?
- Jeg er ansat til at kigge på salgsudviklingen. Hvorhenne kan Bora Bora tjene flere penge? Fordi, har vi flere penge, så kan vi lave flere forestillinger, og dyrere produktioner. Hvilket så vil medføre flere gæster og et større publikum, siger Karin Buhl Slæggerup fra Bora Bora.
Hvordan gør man sin kunst mere kommerciel?
- Ved at sætte nogle mål op. Målbare mål. Vi kigger ind i vores brugergrupper, de eksisterende og de potentielle. Hvorhenne er vi nu? Og hvor vil vi gerne hen?
Skal man være kunstnerisk inde i hovedet for at være kommerciel chef for et kunstnerisk sted?
- Nej, tvært imod. Jeg tror Bora Bora har ansat mig, fordi det er vigtigt, at jeg ikke ligner dem. Jeg skal være en der kan stille de dumme spørgsmål. Forundrings-spørgsmål.
- Jeg er ikke den man skal spørge om det kunstneriske. Jeg kan forholde mig til det jeg oplever og ser, som alle andre. Men det er ikke mig der kuraterer og strikker det sammen.
- Min opgave er at se de kommercielle muligheder. For eksempel de mange udenlandske gæster der kommer til Aarhus. Dansen kan jo rigtig meget, du skal ikke oversætte det. Så vi kan kigge på, hvordan får vi fortalt familien Schmidt fra Hamburg, at her i Aarhus ligger der altså et fint dansested. Det synes jeg er spændende, siger Karin.
Bora Boras nye kommercielle chef, Karin Buhl Slæggerup, starter arbejdet til november. Hun er en del af Bora Boras nye strategi som Bikubenfonden og Nordisk Kulturfond giver økonomisk støtte til.
Kultur oplevelser i Aarhus et stykke ude i fremtiden
Find inspiration i Kulturnyts kalender for teater og scenekunst i Aarhus.
Kulturnyt Kulturbyen ★ Anmeldelser ★ Kalender 23 Kulturvideo Redaktion Editors
Kulturnyt er et non-profit medie hvor skribenter, anmeldere fotografer og journalister tilbyder en genvej væk fra swipe-telefonen og ud i virkeligheden. Hvis du har et kulturarrangement så fortæl os om det, skriv til redaktionen og få dit arrangement ind i kulturkalenderen.
Alt indhold på Kulturnyt leveres efter princippet om non-profit, vi er primært finansieret af godt humør og kernedansk ytringsfrihed.
Copyright på tekst og billeder tilhører de respektive rettighedshavere. Synspunkter og meninger henhører til de enkelte aktører.
Konkurrencer med teaterbilletter og lignende afgøres fair efter bedste evne, og vindere modtager billetter direkte fra arrangøren. Besøg Fotografen.dk hvis du har brug for en fotograf i Aarhus til at tage billeder af din kunst og kultur.
Alt om Aarhus
Kalender Aarhus
Anmeldelser Aarhus
Teater Aarhus
Dans Aarhus
Performance Aarhus
Show Aarhus
Kontakt Kulturnyt på mail eller telefon.
© Kulturnyt 2026
Fast page technology: 0,16 seconds
Sikkerhed & billedlogin: Pixlogin
beskytter din adgang til Kulturnyt.net
Din kommunikation er sikret med HTTPS/SSL.
Data opbevares i krypteret form bagved kanten af Cloudflares globale anycast firewall.
Økonomi: Kulturnyt.net er en non-profit kultur hjemmeside, cvr 46317157.
Support: Giv redaktionen et kald eller en mail.