logo
Kulturnyt.net ⊂ Lørdag 13. juni 2026 ∴ Uge 24

Anmeldelser kunst og kultur i Aarhus Kulturbyen Kulturnyt Kalender Aarhus Kulturvideo fra Aarhus Find

På Djengis Khans stepper

★★★★★
Anmeldelse
5 ★ på Kulturnyt

Tomas Dalgaard , Kulturnyt.net
18. juli 2018.

Aldrig har der været et større imperium

På Djengis Khans Stepper Særudstilling fra 19. Juni 2018 til 7. April 2019


Tomas Dalgaard


Moesgaards museums udstilling om Djengis Khans nomader er spændende og informativ. I midten af det store udstillingsrum er der et virtuelt bålsted som man kan sidde rundt om. Trykker man på en knap og tager hovedtelefoner på får man historien om Djengis Khan på dansk eller engelsk. Man hører om fejderne og kampene og hvordan Djengis Khan voksede op og samlede de mongolske nomader der red ud og underlagde sig en stor del af verden.

Aldrig har der været et større imperium.
Hver kriger havde fem heste med. Når en hest blev træt skiftede krigeren til en frisk hest. Det gav en mobilitet som var ukendt på den tid og var en kæmpe strategisk fordel.
Djengis Khan var grusom men også tolerant overfor andre religioner end den buddhistiske.
Så længe vasallerne betalte skat.

Udstillingen fortæller ikke kun om Djengis Khan og hans krigere men også om hvordan mongolerne levede. Der er smukke silkedragter og smykker. Tekopper i sølv og små borde som let kunne pakkes ned. Mediterende lamamunke og lange truthorn som sikkert har kunnet høres over lange afstande. Shamandragter og spejle som skulle holde de onde ånder væk.

Man får at vide hvad nomaderne levede af. Mændene jagede og gik i krig og stod for handel. Kvinderne lavede mad og børn passede husdyrene. Heste og kameler og kvæg. Det var et omvandrende patriarkalsk samfund hvor hver enkelt kendte sin plads og opgave. Og ger’en hurtigt kunne pakkes ned. For at overleve i det barske landskab hjalp alle til.

Indimellem var der tid til at samles og fortælle historier. Spille skak eller musik på den enstrengede violin. En tredjedel af Mongoliets befolkning er stadig nomader men livsformen er truet af udviklingen og klimaforandringer.

Udstillingen kan varmt anbefales hvis man interesserer sig for andre kulturer.





Kultur oplevelser i Aarhus et stykke ude i fremtiden

Find inspiration i Kulturnyts kalender for teater og scenekunst i Aarhus.

kalender

Dag for dag

sæson

Sæson 2026/2027

Nyheder fra kulturlivet i Aarhus

Oplev 'Snedronningen' på Moesgaard, Aarhus

Oplev Snedronningen på Moesgaard, Aarhus
Teater680 kr.

Fredag 12. jun. - 27. jun. 2026

Moesgaard indhyllet i magisk vinterlandskab

Det Kongelige Teater vender traditionen tro tilbage denne sommer med udendørsforestillingen Snedronningen.

Kim Fupz Aakesons moderne gendigtning af HC Andersens eventyr fortæller om venskab og kærlighed.

Teater
<#teater#>
Nyheder fra kulturlivet i Aarhus

BESTSELLER Aarhus City Half

BESTSELLER Aarhus City Half
KulturGratis

Søndag 14. jun. - 14. jun. 2026

BESTSELLER Aarhus City Half

Aarhus klæder sig på til løbefest, når tusindvis af løbere indtager gaderne. Start og mål ligger ved Musikhuset og Musikhusparken, når BESTSELLER Aarhus City Half løber af stablen for 13.

Kultur
<#kultur#>
Nyheder fra kulturlivet i Aarhus

Nordiske lyse nætter, Musikhusparken

Nordiske lyse nætter, Musikhusparken
MusikGratis

Tirsdag 16. jun. - 23. jun. 2026

Kormusik under åben himmel

Når sommeraftenen folder sig ud og lyset hænger blødt over byen, inviterer Musikhuset til Nordiske lyse nætter i Musikhusparken. En ny gratis koncertserie hvor kormusik møder naturen under åben himmel.

Musik
<#musik#>
Nyheder fra kulturlivet i Aarhus

Kongelig sommerballet, Musikhusparken

Kongelig sommerballet, Musikhusparken
DansGratis

Torsdag 18. jun. - 18. jun. 2026

Landets bedste balletdansere

Den Kongelige Ballet optræder under åben himmel i Musikhusparken. Det er en smuk start på sommeren at sidde i solen med familie og venner mens nogle af landets bedste balletdansere viser højdepunkter fra kommende sæson.

Dans
<#dans#>

Kulturnyt Kulturbyen Anmeldelser Kalender 24 Kulturvideo Redaktion Editors


Kulturportal Alt om Aarhus
- teater, dans, musik, kunst, kultur

Kulturnyt er et non-profit medie hvor skribenter, anmeldere fotografer og journalister tilbyder en genvej væk fra swipe-telefonen og ud i virkeligheden. Hvis du har et kulturarrangement så fortæl os om det, skriv til redaktionen og få dit arrangement ind i kulturkalenderen.

Alt indhold på Kulturnyt leveres efter princippet om non-profit, vi er primært finansieret af godt humør og kernedansk ytringsfrihed. Copyright på tekst og billeder tilhører de respektive rettighedshavere. Synspunkter og meninger henhører til de enkelte aktører. Konkurrencer med teaterbilletter og lignende afgøres fair efter bedste evne, og vindere modtager billetter direkte fra arrangøren. Besøg Fotografen.dk hvis du har brug for en fotograf i Aarhus til at tage billeder af din kunst og kultur.
Alt om Aarhus

Kulturnyt:

Kalender Aarhus
Anmeldelser Aarhus
Teater Aarhus
Dans Aarhus
Performance Aarhus
Show Aarhus


Kontakt Kulturnyt på mail eller telefon.

© Kulturnyt 2026
Fast page technology: 0,17 seconds


Domino & Happy Sikkerhed & billedlogin: Pixlogin beskytter din adgang til Kulturnyt.net Din kommunikation er sikret med HTTPS/SSL. Data opbevares i krypteret form bagved kanten af Cloudflares globale anycast firewall. Økonomi: Kulturnyt.net er en non-profit kultur hjemmeside, cvr 46317157. Support: Giv redaktionen et kald eller en mail.